A gerincsérülés súlyos, gyakran életveszélyes sérülés, amely komoly odafigyelést igényel a laikus elsősegélynyújtótól is, hisz egyetlen rossz mozdulat jelentősen súlyosbíthatja a bajbajutott állapotát. Az ellátás során értékelni kell a baleseti mechanizmust és a tüneteket is.
Világszerte egymillió sérült közül 15-40 szenved gerincsérülést, amelyen belül a nyaki régió sérülése a legnagyobb arányú. A gerincvelő sérülések több mint 50%-a fiatalkorban, 16-30 éves kor között következik be.
Kiváltó ok (az Egyesült Államokban): gépjármű baleset (56%), véletlen esés (14%), lőfegyver használata (9%), sportbaleset (7%).
Gondoljon a gerincsérülés lehetőségére az alábbi esetekben:
Az alábbi tünetek utalhatnak gerincsérülésre:
Ne feledje! A baleseti mechanizmus alapján is feltételezhetjük a gerincsérülést. A fenti tünetek hiánya nem zárja ki a gerincsérülés lehetőségét!
Ha sérülést talált, próbálják meg úgy ellátni, hogy a sérültet ne mozgassák!
Óvja a sérültet a lehűléstől, használjon takarót vagy izolációs fóliát!
Ha a sérült eszméletlen, biztosítson légutat az ál előre emelésével - Esmarch-fogás (2). Egyes vizsgálatok kétségbe vonják az ál előre emelésével történő légútbiztosítás hatékonyságát.
További lehetőség, hogy társak bevonásával fordítsa az oldalára (farönk technika), így biztosítva szabad légutakat (4). A farönk technikát optimális esetben 4 segélynyújtó, összehangoltan végezze (4), egy a fej-nyak mozdulatlanságát biztosítja, míg a másik az átfordítást végzi (1).
A mentők megérkezéséig rendszeresen ellenőrizze a légzést (2)!
Nyakmerevítő használata nem ajánlott (3).
Kerülendő a sérült leszíjazása (3).
A bukósisak eltávolítása csak indokolt esetben szükséges (1)!
Légzés-, keringésmegállás esetén alkalmazzon újraélesztést (1,2), a fejet ekkor se hajtsa hátra (1).
Szerző: Pávó Mihály, szakmai lektor: Marsi Zoltán
1. Mayoclinic
2. SJA
3. IFRC
4. EOKTA